Navigation Menu+

Jak palić w kominku?

Jak palić w kominku?

Paląc drewnem w kominku, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad, aby uzyskać efektywne i bezpieczne spalanie. Przede wszystkim należy używać odpowiednio wysuszonego drewna, najlepiej sezonowanego przez co najmniej rok. Wilgotne drewno jest trudne do zapalenia, dymi i produkuje mniej ciepła. Najlepsze gatunki drewna do spalania to dąb, buk czy grab, które charakteryzują się wysoką wartością opałową i długim czasem spalania.

Przed rozpoczęciem palenia należy przygotować kominek, usuwając z niego popiół i resztki z poprzednich sesji. Na ruszcie umieszczamy rozpałkę – mogą to być suche szczapki drewna, gazety czy specjalne kostki rozpałkowe. Następnie układamy kilka cienkich szczap drewna, a na wierzchu większe polana, zachowując przestrzeń między nimi, aby umożliwić swobodny przepływ powietrza.

Rozpalanie rozpoczynamy od zapalenia rozpałki

Jak palić w kominku?

Pozwalamy jej płonąć i stopniowo podgrzewać większe kawałki drewna. Ważne jest, aby w początkowej fazie zapewnić dobry dostęp powietrza, co wspomaga proces spalania. Gdy ogień się rozwinie, można zmniejszyć dopływ powietrza, regulując przepustnicę kominka, aby kontrolować intensywność płomienia i przedłużyć czas spalania.

Regularne dokładanie drewna jest kluczowe dla utrzymania stabilnego ognia. Należy pamiętać, aby dodawać drewno w umiarkowanych ilościach, unikając duszenia płomienia. W miarę jak ogień słabnie, można stopniowo zwiększać ilość drewna, dostosowując przepływ powietrza, aby utrzymać optymalne warunki spalania.

Podczas palenia należy monitorować kominek, dbając o bezpieczeństwo. Nigdy nie zostawiaj płonącego ognia bez nadzoru i zawsze zamykaj szybę kominka, jeśli jest dostępna, aby zapobiec wydostawaniu się iskier na zewnątrz. Po zakończeniu palenia, upewnij się, że ogień całkowicie wygasł, zanim zostawisz kominek bez nadzoru. Regularne czyszczenie kominka oraz przewodów kominowych jest niezbędne, aby zapewnić bezpieczne i efektywne spalanie drewna.